Ostropest mielony

Ostropest mielony – zioło wspomagające pracę układu pokarmowego

Zioła towarzyszą ludzkości niemal od jej początków i chociaż jeszcze całkiem do niedawna ich potencjał był bagatelizowany przez współczesną medycynę, od jakiegoś czasu powróciły one do łask, a coraz więcej lekarzy i dietetyków zaleca włączenie ich do swojego codziennego stylu życia. Jednym z najpowszechniej stosowanych ziół w Polsce jest ostropest plamisty (Sylibum marianum), a jego popularność wiąże się z tak powszechnymi we współczesnym społeczeństwie problemami z układem pokarmowym, w tym przede wszystkim z wątrobą.

Ostropest plamisty – charakterystyka

Ostropest plamisty jest rośliną z rodziny astrowatych, a z wyglądu przypomina mocno popularny oset, stąd często może być z nim mylony. Jest jednak od niego znacznie wyższy, sięgając nawet dwóch metrów. Roślina ta często rośnie dziko w wielu zakątkach polski, jednak ze względu na szerokie użycie w przemyśle farmaceutycznym jest ona także dość intensywnie uprawiana. Jej nasiona bowiem używane są do wytwarzania leków i suplementów wspomagających pracę wątroby, a główną substancją czynną jest tu sylimaryna. W naturalnej formie roślina często jest spożywana jako ostropest mielony, wytwarzany z rozdrobnionych ziaren.

Ostropest chroni wątrobę przed toksynami, a także spowalnia znacznie powstałe w niej zmiany martwicze. Preparaty z ostropestu są wręcz obowiązkowe u wielu osób, które przyjmują leki o wysokiej toksyczności dla wątroby. Jednak z zalet ostropestu skorzystać może każdy, używając go do domowej kuracji oczyszczającej wątrobę. Ostropest mielony dodawany jest też do wielu herbatek ziołowych.

Sylimarol i preparaty na jego bazie mają też tę zaletę, że postrzegane są jako bezpieczne. Przedawkowanie sylimaryny spowoduje jednak efekt przeczyszczający. Warto też dodać, że osoby chcące stosować go w większych ilościach powinny się skontaktować ze swoim lekarzem, gdyż podobnie jak w przypadku niemal każdego zioła, w niektórych przypadkach mogą istnieć przeciwwskazania do jego dużego spożycia, jednak są to przypadki niezwykle rzadkie.

Ostropest mielony – stosowanie

Ostropest mielony stosuje się najczęściej w formie herbatki, którą przygotowuje się, zalewając dwie jego łyżeczki gorącą wodą i pijąc ją 2-3 razy dziennie. Warto też wspomnieć, że ostropest musi być stosowany codziennie i przez dłuższy okres czasu, aby wystąpiły zauważalne skutki jego działania. Niekonsekwentne jego stosowanie nie przyczyni się do większej poprawy funkcjonowania wątroby. Minimalny czas wymagany do wystąpienia wyraźnych efektów to teoretycznie 2 tygodnie jednak w wielu przypadkach upłynie miesiąc, zanim odczuje się większą ulgę.

Ostropest mielony jest łatwo dostępny, nawet w zwykłych sklepach spożywczych. Jego łatwa dostępność i skuteczność w niwelowaniu dokuczliwych objawów często usypiają czujność osób zmagających się z dolegliwościami ze strony wątroby. Jego zażywanie nie powinno zastępować specjalistycznej terapii, a każde problemy trawienne i wątrobowe powinny być skonsultowane z lekarzem. Ostropest mielony to tylko jeden ze składników kuracji pomagającej wrócić temu narządowi do równowagi.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com